Wydawnictwo TIPI. Indiańskie książki wydawane w Polsce. - Wioska indiańska Huu-Ska Luta

Przejdź do treści
Czytelnia, czyli przegląd książek o Indianach wydanych po polsku - wydawnictwo TIPI
Wydawnictwo TIPI - Biblioteka Tawacinu

Wydawnictwo TIPI z Wielichowa zajmuje się szeroko pojętą tematyką indiańską. Sztandarową pozycją od 1985 był (wtedy jeszcze niezarejestrowany oficjalnie) kwartalnik „Tawacin”, który ukazywał się do 2009 roku. Obecnie TIPI wydaje książki o tematyce indiańskiej. Współpracuje też z innymi wydawnictwami w zakresie pomocy przy tłumaczeniach i konsultacjach książek o Indianach.
Za pośrednictwem sklepu internetowego tipibooks.pl, wydawnictwo Marka Maciołka prowadzi sprzedaż książek własnych oraz innych wydawców.
Poniżej przedstawiamy książki z Biblioteki Tawacinu posegregowane w trzech działach: indiańskie biografie - monografie plemion - pozostałe książki
„Tawacin” (wym. tałaczin - w języku Siuksów „wola, poznanie, mądrość”) – najstarszy w Polsce i najdłużej wydawany kwartalnik poświęcony tubylczym ludom obu Ameryk. Ukazywał się w latach 1985-2009. Celem pisma było przybliżenie prawdziwego wizerunku Indian. W każdym numerze ukazywały się artykuły o indiańskiej kulturze, historii i duchowości, o tematach trudnych często przemilczanych, na przykład szkoły z internatem. Artykuły uzupełnia galeria fotografii z ziemi Indian lub reprodukcji indiańskiej sztuki współczesnej. Mimo upływu lat większość artykułów nie straciła na aktualności. Egzemplarze archiwalne są przeważnie nowe, wyjęte z paczki z drukarni. Dostępne są jeszcze numery: 1997 nr 2,3 i 4 [38-40]; 1998 nr 1 [41]; 2001 nr 2 i 4 [54,56]; 2002 nr 1 [57]; 2004 nr 1,2,3 [65-67]; 2005 nr 1 [69]; 2008 nr 2,3 i 4 [82-84]; 2009 nr 3 i 4 [87-88].
BONUS: przy zakupie WSZYSTKICH dostępnych numerów „Tawacinu” można skorzystać z ceny promocyjnej: 16 numerów za 32,00 zł. Sprawdź tematyczny spis treści artykułów w dostępnych archiwalnych numerach „Tawacinu” - dostępność w Księgarni w tipi
Słowo od M. Maciołka: "W tym miejscu mam okazję wytłumaczyć się, co znaczy Biblioteka "Tawacinu" i skąd te numerki. Czym jest, a raczej czym był "Tawacin"? Otóż był to kwartalnik poświęcony Indianom obu Ameryk, pierwszy numer ukazał się późną jesienią ...1985 roku, a ostatni wczesną zimą 2009/10. Obok kolejnych numerów czasopisma zaczęliśmy wydawać także tzw. "broszurki", odbijane na kserografie, a z biegiem lat książki pochodzące z coraz bardziej profesjonalnych drukarni.  Mimo iż "Tawacin" już się nie ukazuje, zachowuję tę nieco sentymentalną numerację, aby zachować ciągłość i pokazać, skąd przyszliśmy.
Jest to także moja forma okazania szacunku tym wszystkim, z którymi od lat współpracuję. Choć nic nie trwa wiecznie, tylko ziemia i góry, to coś po nas zostanie.
redaktor M.M."
Kolejne nowości na rynku wydawniczym książek o Indianach.
02 kwietnia 2024 r.

Długo oczekiwane wydarzenie na indianistycznym rynku wydawniczym. W połowie kwietnia ukaże się nowa książka, która jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch wydawnictw 👉 Foxes Books i Wydawnictwo TIPI.
Żółty Wilk. Jego własna opowieść.

autor George A. Dorsey
tłumaczenie Wiesław K. Niedźwiadek,
wstęp Marek Hyjek opis
Foxes Books 2024 przy współpracy TIPI
Seria Książki Lisów / Biblioteka "Tawacinu" nr 59
ISBN 978-83-62490-36-3
format 143 x 205, stron 362, fotografie
data publikacji: 15 kwietnia 2024 dostępna

Żółty Wilk miał 22 lata, gdy w 1877 roku  rozpoczęła się wojna z Nez  Perce. Walcząc jako zwiadowca i straż tylna,  niejednokrotnie uciekając  się do walki wręcz, został pięciokrotnie  ranny, ale przeżył do późnej  starości. Podczas gdy większość jego  plemienia poddała się Armii Stanów  Zjednoczonych, on, wraz z innymi,  uciekł do Kanady. Wkrótce wrócił i  zamieszkał w rezerwacie Indian Colville, setki mil od swojej pierwotnej  ziemi w Oregonie.
Na  początku XX wieku udzielił Lucullusowi V.  McWhorterowi serii wywiadów do książki, która miała się ukazać na jego  temat. Martwił się, że ludzie  źle zapamiętają wojnę z Nez Perce.  Oczywiście, nie miał pojęcia, że  prawie nikt nie będzie jej pamiętał.
Szczegółowa relacja uczestnika wszystkich bitew stoczonych podczas ucieczki Indian Nez Perce w stronę Kanady. Autor wspomina dramatyczne wydarzenia, śmierć bliskich i cierpienie niewinnych ludzi. Po upływie kilkudziesięciu lat od tych wydarzeń potrafi krytycznie spojrzeć zarówno na współplemieńców, jak i białych dowódców. Wielokrotnie koryguje zapisy białych historyków, wykazując ich świadome tuszowanie niewygodnych sytuacji i podkreślając, że niezbędne jest przedstawienie indiańskiego punktu widzenia, bo dopiero wtedy czytelnik będzie mógł zrozumieć, co się naprawdę wydarzyło.

Dotąd polski czytelnik stykał się przede wszystkim z legendą Wodza Józefa, jako doskonałym strategiem i nieustraszonym wodzem. Relacja Żółtego Wilka przywraca obu bohaterom właściwe proporcje.
25 czerwca 2023
Wydawnictwo TIPI z Wielichowa nie zwalnia i do aktualnej oferty dołożyło książkę Adama Fortunate Eagle'a, "PIPESTONE. Życie w szkole z internatem dla Indian" w przekładzie Bartosza Hlebowicza.
W ostatnich latach temat dotyczący szkół z internatem dla dzieci indiańskich budzi wiele kontrowersji. Autor Adam Fortunate Eagle jest Czipewejem (Chippewa) z rezerwatu Red Lake w Minnesocie. W latach 1935-1945 uczęszczał do Szkoły z Internatem dla Indian w Pipestone. Warto zapoznać się z jego opowieścią:

"Postanowiłem opowiedzieć o życiu w  internacie, tak, jakby to zrobił chłopiec, którym wtedy byłem, jako  narrator w pierwszej osobie. Zdecydowałem się na język pośredni – ani  niezbyt dziecinny, ani niezbyt uczony. Zależało mi na wiernym  opowiedzeniu tej części mego życia, tak jak go doświadczałem."

"Pisanie o szkołach z internatem dla Indian nie jest proste. Trudno pominąć cierpienie dzieci oderwanych od rodziny i rzuconych w nieprzyjazny świat, w którym, aby przetrwać, musiały się wyrzec wszystkiego, czego się dotąd nauczyły. Wiele dzieci zmarło z powodu chorób, kar cielesnych i ze zwykłej tęsknoty za domem. Tych tragedii nie da się niczym usprawiedliwić."

"Jednak  nie można dziś odsądzać od czci i wiary twórców systemu szkół z  internatem. Ludziom tym nie chodziło o przysporzenie Indianom  dodatkowych cierpień, motywem ich działania nie była nienawiść.  Przyświecały im ideały, w których odbijała się ówczesna kondycja kultury  Zachodu i sposób myślenia o świecie."
Książka będzie do nabycia w 👉 Księgarni w tipi od 10 lipca 2023 r.
PIPESTONE
życie w szkole z internatem dla Indian
autor Adam Fortunate Eagle
przeł. Bartosz Hlebowicz
Biblioteka "Tawacinu" nr 58, opis
TIPI, Wielichowo 2023
ISBN  978-83-62490-35-6
format 143×205, stron 248
oprawa miękka klejona dostępna
Adam Fortunate Eagle (ur. 1929 jako Adam Nordwall) jest Czipewejem (Chippewa) z rezerwatu Red Lake w Minnesocie. Na  początku lat 50. zamieszkał w Kalifornii, gdzie zaangażował się w  działalność społeczną na rzecz Indian. Był pomysłodawcą okupacji wyspy  Alcatraz przez grupę Indianie Wszystkich Plemion w 1969 roku. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Hayward prowadził wykłady z dziedziny studiów tubylczych (Native studies).
Jest autorem książek: Alcatraz! Alcatraz! The Indian Occupation of 1969–1971 (1992), Heart of the Rock: The Indian Invasion of Alcatraz (2008) oraz Pipestone: My Life in an Indian Boarding School (2010). W 2014 wydał także zbiór anegdot Scalping Columbus and Other Damn Indian Stories: Truths, Half-Truths, and Outright Lies (2014).

7 czerwca 2023
Wydawnictwo TIPI z Wielichowa wydało właśnie piękną książkę dla najmłodszych. MUSZELKA ZE STRUMIENIA i inne opowieści indiańskie 🙂
Przy okazji Wydawnictwo przypomina, że Marek Hyjek jest autorem wielu  książek wydanych przez TIPI. Niedawno ukazało się II wydanie NAWAHÓW, uzupełnione i wzbogacone o nowe ilustracje.
MUSZELKA ZE STRUMIENIA i inne opowieści indiańskie
autor Marek Hyjek
Biblioteka "Tawacinu" nr 57, opis
TIPI, Wielichowo 2023
ISBN  978-83-62490-34-9
format 205×285, stron 72
oprawa twarda, ilustracje akwarelowe
dostępna na wyczerpaniu
"Marek Hyjek od ponad pół wieku interesuje się historią i kulturą Indian Ameryki Północnej, a od czterdziestu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Połączenie pasji z pracą pedagogiczną zaowocowało napisaniem opowiadań podobnych do tych niegdyś opowiadanych przy ogniskach. Autor przedstawił w nich obrazy z życia różnych plemion, ukazał związek Indian ze światem natury oraz uwidocznił mądrości zawarte w tradycyjnych bajkach, baśniach i legendach. W ten sposób nie tylko odtworzył piękno życia dawnych Indian, ale i nadał swoim opowiadaniom walor wychowawczy. Autor wzbogacił także książkę o ilustracje ukazujące koloryt i różnorodność indiańskiego świata."

19 października 2022
Tym razem Wydawnictwo TIPI pochyliło sie nad powieścią tubylczego autora🙂 David Heska Wanbli Weiden jest Lakotą Sicangu, z wykształcenia prawnikiem.
Jego debiutancka powieść Zimowe kroniki (Winter Counts, 2020) zdobyła liczne nagrody literackie i wyróżnienia, m.in. Anthony Award.
Jest  profesorem Studiów tubylczoamerykańskich i Nauk politycznych na  Metropolitan State University w Denver. Mieszka z rodziną w stanie  Kolorado.
W Bibliotece Tawacinu znajdziemy "Zimowe kroniki", które zostały dotąd przetłumaczone na język francuski, niemiecki i japoński.
Zimowe kroniki.
autor David Heska Wanbli Weiden
przełożył Marek Maciolek
Biblioteka "Tawacinu" nr 56
TIPI, Wielichowo 2022, opis
ISBN  978-83-62490-31-8
format 125×195
stron 336
dostępna na wyczerpaniu
Zimowa kronika (winter counts) to rodzaj  kalendarza używanego przez Indian Wielkich Równin. Na skórze bizona  wykonywano piktogram, prosty rysunek upamiętniający jakieś szczególne  wydarzenie, z którym ma kojarzyć się dany rok. W naszych czasach rok  2020 mógłby na przykład upamiętnić pandemię koronawirusa, a 2022 wojnę w  Ukrainie. Lakoci mierzyli rok od pierwszego śniegu do następnego  pierwszego śniegu.

premiera: 19 października 2022 r.
01 lipca 2022
Wydawnictwo TIPI wraca z nowościami 🙂 W serii wydawniczej; Mali Wielcy – Indiańskie Biografie ukazała się książka "Wódz Józef z doliny Wallowa" Marka Hyjka, a w serii wydawniczej: Wielkie plemiona Ameryki - zarys monograficzny- "Odżibuejowie. Czarodzieje lasu" Leszka Michalika.
WÓDZ JÓZEF Z DOLINY WALLOWA
autor Marek Hyjek
Biblioteka "Tawacinu" nr 54
TIPI, Wielichowo 2022, opis
ISBN  978–83–62490–29–5
format 145×205
stron 150
fotografie, indeks
ODŻIBUEJOWIE Czarodzieje Lasu.
autor Leszek Michalik
przejrzał i uzupełnił Marcin Pejasz
Biblioteka "Tawacinu" nr 55
TIPI, Wielichowo 2022, opis
ISBN  978–83–62490–30–1
format 145×205
stron 151
ilustracje, bibliografia, indeksy, dostępna
19 grudnia 2021
Podsumowanie roku na stronie Wydawnictwo TIPI oraz  wydawnicze zapowiedzi, czyli rok 2022 na bogato w tipibooks.pl
"Kończy się rok 2021, w którym nie wydaliśmy żadnego nowego tytułu. Za to w następnym... Oto nasze plany:
KIOWA - Aleksandra Sudaka
UTE - Radosława Palonki
ODŻIBUEJOWIE - Leszka Michalika
MAPUCZE - Andrzeja Ulmera
- w serii biograficznej "Mali wielcy - indiańskie biografie"
WÓDZ JÓZEF Z DOLINY WALOWA - Marka Hyjka
- przekłady w serii "pozostałe ksiązki"
PIPESTONE. My Life in an Indian Boarding School [tytuł roboczy: PIPESTONE. Życie w szkole z internatem] - Adama Fortunate Eagle'a
WINTER COUNTS [tytuł roboczy: ZIMOWE OBRAZKI] - Davida Heska Wanbli Weidena."

O  tej ostatniej książce jeszcze słów kilka. David Heska Wanbli Weiden  jest Lakotą Sicangu, na co dzień pracuje jako adwokat w Denver, powieść  jest jego literackim debiutem. Akcja dzieje się głównie w rezerwacie  Rosebud i okolicy. Mimo iż to powieść, książka zawiera mnóstwo  szczegółów o życiu współczesnych Siuksów z licznymi odwołaniami do  przeszłości, zarówno tej z XIX wieku, jak i z drugiej połowy XX wieku,  czyli "indiańskiego odrodzenia". Niepozbawiona tubylczego poczucia  humoru, miejscami dramatyczna, niekiedy chwytająca za gardło ze  wzruszenia, umiejętnie trzyma czytelnika w napięciu, aż do finału. Pełna  smaczków dla wtajemniczonych, czyli czytelników choćby "Tawacinu",  którzy z łatwością rozpoznają lakockie idiomy, na przykład "kręcący się  koło fortu", czy nazwanie kogoś "jabłkiem", odbierane jako obelga. Powieść ukaże się późną wiosną przyszłego roku...
Udostępniamy fragmenty dwóch początkowych rozdziałów 👉 POBIERZ PDF
28 marca - 15 maja 2021
Nie lada gratka na rynku wydawniczym - Wydawnictwo TIPI z Wielichowa wprowadziło do ponownej sprzedaży dwie bardzo dobre pozycje sprzed lat. Nakład jest już na wyczerpaniu, ale kto pierwszy ten lepszy 😎 Książki są do nabycia w księgarni tipibooks.pl Szczegółowy opis książek znajdziecie obok.
31 marca pojawiła się jeszcze jedna książka ze starych zasobów wydawnictwa.
W serii "Wielkie plemiona Ameryki - zarys monograficzny" wznowiono monografię Szoszonów.
SZOSZONI. Mistrzowie sztuki przetrwania
autor Marek Hyjek - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 33
TIPI, Wielichowo 2007
ISBN 978-83-919264-3-7
format 145×205
stron 80
fotografie, mapy
dostępna na wyczerpaniu
APACZE. Orły Południowego Zachodu
autor Donald E. Worcester
tłumaczenie Aleksander W. Sudak - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 29
TIPI, Wielichowo 2003
ISBN 83-902155-9-4
format 145×205
stron 408,
zdjęcia, mapy, indeks osób
nakład wyczerpany
Za ścianą wigwamu
autor Marek Hyjek - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 28
TIPI, Wielichowo 2002
ISBN 83-902155-8-6
format 145×205
stron 368+16 (wkładka zdjęcia)
bibliografia, indeksy
dostępna na wyczerpaniu
Biblioteka Tawacinu
seria "Mali wielcy - indiańskie biografie"
WÓDZ JÓZEF Z DOLINY WALLOWA
autor Marek Hyjek
Biblioteka "Tawacinu" nr 54
TIPI, Wielichowo 2022, opis
ISBN  978–83–62490–29–5
format 145×205
stron 150
fotografie, indeks
Czerwona Chmura
wojownik i mąż stanu Siuksów Oglala
autor Robert W. Larson - opis
tłumaczenie Aleksander W. Sudak
TIPI, Wielichowo 2009
Biblioteka "Tawacinu" nr 36
ISBN 978-83-919264-8-2
format 145×205, stron 332, fotografie, mapa
nakład wyczerpany
Górska Wilczyca
Siostra Grzmiącego Pioruna autobiografia Indianki z
plemienia Winnebago
oprac. Nancy Oestreich Lurie - opis
tłumaczenie Aleksander W. Sudak
TIPI, Wielichowo 2012
Biblioteka "Tawacinu" nr 38
ISBN 978-83-62490-06-6
format 145×205, stron 136
fotografie, mapa
dostępna na wyczerpaniu
Piękna-tarcza
Szamanka z plemienia Wron
autor Frank B. Linderman - opis
tłumaczenie Marek Nowocień
TIPI, Wielichowo 2013
Biblioteka "Tawacinu" nr 41
ISBN 978-83-62490-15-8
format 145×205, stron 164
Quanah Parker Wódz Komanczów
autor William T. Hagan - opis
tłumaczenie Bartosz Hlebowicz
TIPI, Wielichowo 2014
Biblioteka "Tawacinu" nr 43
ISBN 978-83-62490-16-5
format 145×205
ilustracje, mapy, indeks, stron 188
Czarny Jastrząb
Autobiografia Wojna Czarnego Jastrzębia
J.B. Patterson
tłumaczenie Grzegorz Markowski - opis
TIPI, Wielichowo 2014
Biblioteka "Tawacinu" nr 44
ISBN 978-83-62490-17-2
format 145×205, stron 190, fotografie, indeks
nakład wyczerpany
Biblioteka Tawacinu
seria "Wielkie plemiona Ameryki - zarys monograficzny"
ODŻIBUEJOWIE Czarodzieje Lasu.
autor Leszek Michalik
przejrzał i uzupełnił Marcin Pejasz
Biblioteka "Tawacinu" nr 55
TIPI, Wielichowo 2022, opis
ISBN  978–83–62490–30–1
format 145×205
stron 151
ilustracje, bibliografia, indeksy, dostępna
ASSINIBOINI Kamienni Ludzie
autor Jarosław Wojtczak - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 53
TIPI, Wielichowo 2020
ISBN 978-83-62490-28-8
format 145×205
stron 88
fotografie, mapy
PONKOWIE
Święte Głowy znad górnej Missouri
autor Adam Piekarski - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 52
TIPI, Wielichowo 2020
ISBN 978-83-62490-27-1
format 145×205
stron 136, fotografie, mapy
CZARNE STOPY Władcy Północnych Równin
autor Jarosław Wojtczak - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 49
TIPI, Wielichowo 2018
ISBN 978-83-62490-25-7
format 145×205
stron 96
fotografie, mapy
dostępna na wyczerpaniu
ARIKARA Dzieci Matki Kukurydzy
autor Grzegorz Markowski - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 47
TIPI, Wielichowo 2018
ISBN 978-83-62490-22-6
format 145×205
stron 96
fotografie, mapy
HAIDA Żeglarze z Północnego Zachodu
autor Marek Hyjek - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 45
TIPI, Wielichowo 2015
ISBN 978-83-62490-19-6
format 145×205
stron 80
fotografie, mapa
NEZ PERCE
Dzieci Kojota z Wyżyny Kolumbii
autor Jarosław Wojtczak - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 40
TIPI, Wielichowo 2013
ISBN 978-83-62490-10-3
format 145×205
stron 88, fotografie, mapa
dostępna na wyczerpaniu
WINNEBAGO Ludzie Mocnego Głosu
autor Aleksander Sudak - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 39
TIPI, Wielichowo 2012
ISBN 978-83-62490-08-0
format 145×205
stron 88
fotografie, mapa
NAWAHOWIE. Ludzie Ścieżki Piękna
autor Marek Hyjek - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 37
TIPI, Wielichowo wyd. I 2010, wyd. II 2023
ISBN 978-83-62490-00-4 / 978-83-62490-32-5
format 145×205
wyd. I stron 88 - wyd. II stron 120
fotografie, mapy
dostępna wyd. II rozszerzone
SZOSZONI. Mistrzowie sztuki przetrwania
autor Marek Hyjek - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 33
TIPI, Wielichowo 2007
ISBN 978-83-919264-3-7
format 145×205
stron 80
fotografie, mapy
dostępna na wyczerpaniu
PAUNISI. Nieszczęśliwy lud równin
autor Aleksander Sudak - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 27
Poznań / Wielichowo 1999
ISBN 839021556X
format 145×205
stron 80, fotografie
mapy, bibliografia
nakład wyczerpany
KOMANCZE. Władcy Południowych Równin
autor Aleksander Sudak - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 25
Poznań / Wielichowo 1998
ISBN 83-85320-13-X
ISBN 83-902155-3-5
format 145×205
stron 80, fotografie, mapy, bibiografia
nakład wyczerpanySeria Wielkie  plemiona Ameryki - "... ideą tej serii jest pokazanie odrębności każdego ludu, podkreślenie jego indywidualnych cech, jego wyjątkowości, słowem - jego wielkości..."
Biblioteka Tawacinu - "pozostałe książki"
Życie na Równinach, czyli moje spotkania z Indianami autor George A. Custer - opis
tłumaczenie Grzegorz Markowski, Marek Maciołek
Biblioteka "Tawacinu" nr 51
TIPI, Wielichowo 2020
ISBN 978–83–62490–23–3
format 145×205
stron 384, ilustracje, mapy, indeks
SZAUNISI najwięksi wędrowcy Ameryki
autor Marcin Pejasz - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 50
TIPI, Wielichowo 2019
ISBN 978–83–62490–26–4
format 145×205
stron 344
ilustracje, mapy, indeksy
HUUPIRIKUCUU - powieść  - opis
autor Grzegorz Markowski
Biblioteka "Tawacinu" nr 48
TIPI, Wielichowo 2018, ISBN 978-83-62490-24-0
format 123×195, stron 320, ilustracje
Pierwsza polska powieść o Indianach, oparta na materiale etnograficznym i historycznym, od czasów trylogii Złoto Gór Czarnych  Krystyny i Alfreda Szklarskich.
dostępna

Walczący SZEJENOWIE
autor George Bird Grinnell - opis
tłumaczenie Aleksander Sudak
Biblioteka "Tawacinu" nr 46
TIPI, Wielichowo 2016
ISBN 978–83–62490–20–2
format 145×205, stron 428
fotografie, mapy, indeks osób
Wilki niebieskich żołnierzy
Indiańscy zwiadowcy i pomocnicy w armii Stanów Zjednoczonych w latach 1865-1890 - opis
autorThomas W. Dunlay
tłumaczenie Bartosz Hlebowicz
Biblioteka "Tawacinu" nr 42
TIPI, Wielichowo 2014, ISBN 978-83-62490-13-4
format 145×205, stron 284
ilustracje, mapy, indeks, dostępna

W duchu Szalonego Konia? materiały z konferencji naukowej Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian pod redakcją Adama Piekarskiego - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 35
TIPI, Wielichowo 2009
ISBN 978-83-919264-5-8
format 145×205
stron 128
Moje indiańskie dzieciństwo
autor Charles A. Eastman (Ohiyesa)
tłumaczenie Beata Skwarska - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 34
TIPI, Wielichowo 2008
ISBN 83-919264-5-1
format 145×205
stron 148

Z lasu do cywilizacji. Indiańska autobiografia
autor Charles A. Eastman (Ohiyesa)
tłumaczenie Beata Skwarska - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 31
TIPI, Wielichowo 2005
ISBN 83-919264-1-9
format 145×205
stron 136, ilustracje
Pióropusze i krawaty
Referaty z sesji „Od zbrojnego oporu po współpracę z ONZ – Indianie w walce o swoje prawa”  - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 32
TIPI, Wielichowo 2007
ISBN 978-83-919264-2-0
format 145×205, stron 144, fotografie
nakład wyczerpany
Odrębna rzeczywistość
Referaty z sesji "Indianie i indianiści" poświęconej
pamięci Indiańskiej Babci, Stefanii Antoniewicz    
pod redakcją Arkadiusza J. Kilanowskiego - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 30
TIPI, Wielichowo 2004
ISBN 83-919264-0-0
format 145×205, stron 200+16 nlb (zdjęcia), indeks
nakład wyczerpany
APACZE. Orły Południowego Zachodu
autor Donald E. Worcester
tłumaczenie Aleksander W. Sudak - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 29
TIPI, Wielichowo 2003
ISBN 83-902155-9-4
format 145×205
stron 408,
zdjęcia, mapy, indeks osób
nakład wyczerpany
Za ścianą wigwamu
autor Marek Hyjek - opis
Biblioteka "Tawacinu" nr 28
TIPI, Wielichowo 2002
ISBN 83-902155-8-6
format 145×205
stron 368+16 (wkładka zdjęcia)
bibliografia, indeksy
dostępna na wyczerpaniu
Rany podskórne
15 poetów tubylczej Ameryki
oprac.Maurice Kenny  - opis
tłumaczenie M. Maciołek
Biblioteka "Tawacinu" nr 26
TIPI, Wielichowo 1998
ISBN 8390215543
format 145×205, stron 72, ilustracje
nakład wyczerpany
Wietrzny Orzeł i inne opowieści Abenaków
autor Joseph Bruchac - opis
tłumaczenie Marek Maciołek
Biblioteka "Tawacinu" nr 24
TIPI, Wielichowo 1995
ISBN 8390215500
format 145×205
stron 61
nakład wyczerpany
MOBILNA WIOSKA INDIAŃSKA HUU-SKA LUTA
RAVEN DARIUSZ LIPECKI
NIP 8791531719
tel. + 48 607563104


                 

  Adres korespondencyjny:
  ul. Wł. Dziewulskiego 15 D/45
   87-100 Toruń
   e-mail: d.lipecki@gmail.com
Copyright © by Raven Dariusz Lipecki 1998 - 2024
Wróć do spisu treści